Otázka: Co je to energetický audit ?
Odpověď: Energetický audit je souhrn činností, který provádí analýzu úrovně spotřeby všech druhů energií v hodnoceném objektu, zjišťuje místa nehospodárného využívání energie, vyhodnocuje možnosti snížení spotřeby a nákladů včetně ekonomického vyhodnocení. Výsledkem energetického auditu je informace (písemná zpráva) o způsobech a úrovni využívání energie v energetickém hospodářství (a /nebo v budovách) a návrh opatření .
Otázka: V jakých případech je nutné nechat vypracovat energetický audit ?
Odpověď: Podle zákona 406/2000, o hospodaření energií, § 9, odst. 3 povinnost podrobit své energetické hospodářství a budovu energetickému auditu se vztahuje na:
fyzickou nebo právnickou osobu, která žádá o státní dotaci v rámci Státního programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie,
organizační složky státu, organizační složky krajů a obcí a příspěvkové organizace s celkovou roční spotřebou vyšší, než je vyhláškou stanovená hodnota,
fyzické nebo právnické osoby, s výjimkou příspěvkových organizací, s celkovou roční spotřebou energie vyšší, než je vyhláškou stanovená její hodnota.
Kromě těchto případů je nutné nechat zpracovat energetický audit :
U nové stavby nebo je-li prováděna změna dokončené stavby, která má vyšší roční spotřebu než je vyhláškou stanovené (vyhláška č. 213/2001) t.zn. více než 1500 GJ pro organizační složky státu, krajů, obcí a příspěvkové organizace a 35000 GJ pro fyzické a právnické osoby.
V některých dalších případech.
Otázka: Kdo může zpracovat energetický audit ?
Odpověď: Pouze energetický auditor, který je zapsán v seznamu, vedeného ministerstvem průmyslu a obchodu. Seznam je veden v listinné a elektronické podobě. Předpokladem k zapsání do seznamu je příslušná odborná kvalifikace, bezúhonnost a složení odborné zkoušky před komisí jmenovanou MPO.
Při zpracování energetického auditu vystupuje energetický auditor jako fyzická osoba.
Auditor je nezávislou osobou. O zjištěných skutečnostech při provádění energetického auditu je povinen zachovávat mlčenlivost.
Otázka: Kdo hradí zpracování energetického auditu ?
Odpověď: Podle zákona č. 406/2000, o hospodaření energií, hradí zpracování zadavatel auditu
Otázka: Kolik stojí energetický audit ?
Odpověď: Cena za zpracování energetického auditu závisí především na rozsahu hodnoceného energetického hospodářství, tedy
a) na roční spotřebě všech druhů energií a
b) na obestavěném prostoru hodnocených budov
Otázka: Do kdy musí být zpracován energetický audit dle zákona 406/2000 ?
Odpověď: Do 3 let od nabytí platnosti zákona č. 406/2000 tj. od 1.1. 2001. Fyzické a právnické osoby s roční spotřebou energie vyšší než 350000 GJ/rok do 5 let, s tím že do 2 let musí být práce na energetickém auditu zahájeny.
Otázka: Je možné získat státní podporu na realizaci úsporného opatření ve spotřebě energie, zvýšení účinnosti využití energie, na kombinovanou výrobu elektřiny a tepla, využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie ?
Odpověď: Ano. Možnosti těchto státních podpor jsou uvedeny ve Státním programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie Poskytnutí státní podpory je podmíněno zpracováním energetického auditu. Na dotaci není právní nárok.
Otázka: Je možné získat státní podporu na vypracování energetického auditu ?
Odpověď: Ano. Možnosti těchto státních podpor jsou rovněž uvedeny Státním programu na podporu úspor energie a využití obnovitelných a druhotných zdrojů energie. Na dotaci není právní nárok.
Otázka: Na jaké akce je možné získat státní
podporu dle „Státního programu na podporu úspor energie a využití
obnovitelných a druhotných zdrojů energie“ ?
Odpověď: Podrobnosti jsou v uvedeném dokumentu. Jedná se zejména o dotace
na akce:
- energeticky úsporná opatření ke zvýšení
účinnosti využití energie
- rozvoj kombinované výroby elektřiny a tepla
- modernizaci výroby a rozvodu energie
- využívání druhotných a obnovitelných zdrojů energie
- a další
Napište nám : havlat@energetickyaudit-cz.cz